Kraina U na www.reymont.pl

KRAINA U
Ta tajemnicza kraina leży tuż za granicami Polski. Wybrali się do niej studenci łódzkiej ASP pod wodzą prof. Leokadii Bartoszko i Artura Chrzanowskiego. Inspiracji do zdjęć i realizacji wideo szukali m.in. w Krzemieńcu, miejscu urodzenia Juliusza Słowackiego. Poplenerową wystawę zatytułowaną Kraina U zorganizowali w nowej łódzkiej przestrzeni wystawienniczej – fabryStrefie.
Plener, w którym wzięło udział siedemnaścioro studentów, odbył się w czerwcu 2008 roku. Młodzi łódzcy artyści mieszkali w hotelu robotniczym w Krzemieńcu. Przez dwa tygodnie oglądali życie powiatowego miasteczka, poznawali ludzi i kulturę, w której prawosławie miesza się z resztkami komunizmu, echa dawnej polskości z nieśmiałym jeszcze zachodnim konsumpcjonizmem. Za oknem mieli stare narciarskie skocznie, na których ćwiczyli ukraińscy juniorzy, w torbie nosili książki Słowackiego, którego mogli tu odkrywać na nowo, a w rękach mieli… aparaty fotograficzne.
Na wystawie znajdziemy dziesiątki reportażowych zdjęć -studenci wykonali ich tak dużo, że w katalogu (i na naszej stronie) umieszczone są inne prace niż na wystawie. Są też instalacje wideo, pokazy slajdów, filmy pokazywane na ekranach oprawionych w malarskie ramy albo wyświetlane z rzutnika na rozłożoną książkę. Są nawet oryginalne ukraińskie chusty, w które dziewczyny kupiły, by wchodzić w nich do cerkwi, i które stały się prawdziwym hitem ich letnich kolekcji artystycznej mody.
Zarówno w pokazywanych pracach, jak i w samej aranżacji wystawy widać zaangażowanie, spontaniczność i radość przygody. Gratulacje!

FabryStrefa, ul. Roosevelta 10

czwartek-niedziela 17.00-20.00, do 25 stycznia

Foto Maciej Andrzejewski

No comments yet

Leave a Reply