Fabryka wyprodukuje sztukę

Było „china town”, będzie Fabrystrefa. Miejsce rozpasanych budek z wietnamską paszą, nachalnych gołębi i wgryzającego się w ubrania zapachu – na terenie fabryki u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Roosevelta w Łodzi – ma zastąpić sztuka. Krok za krokiem. W dawnej fabryce działa Stowarzyszenie Fabrykancka i FabryStrefa. Dziś i jutro zaprasza na swoją odsłonę.

Dzisiaj w Galerii FabryStrefy o godz. 19 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii, multimediów i obiektów Továrna Ramischa. Ten projekt to spojrzenie na historię Łodzi z perspektywy zakładów czeskiego emigranta Antoniego Ramischa. Przybywając do Łodzi w latach trzydziestych XIX wieku, miał on jedynie kilka ręcznych krosien, które stały się zalążkiem tkackiego warsztatu. W połowie XIX wieku majątek rzemieślnika wciąż się rozrastał. Wnuk Antoniego, Franz, miał już dostatecznie dużo kapitału, aby wybudować fabrykę.

– Wystawa Továrna Ramischa jest próbą zmierzenia się z tożsamością miejsca i szansą na przypomnienie mieszkańcom Łodzi losów fabrykanckiej rodziny. Wystawa opowiada historię miejsca od dynamicznego rozwoju zakładów w XIX wieku, poprzez stagnację w dwudziestoleciu międzywojennym, aż do przyjęcia roli centrum taniej kuchni azjatyckiej w latach dziewięćdziesiątych. Na wystawie zostaną zaprezentowane plany rewitalizacji obiektu i projekt nowego budynku, który powstanie na działce przy ulicy Piotrkowskiej – wyjaśniają organizatorzy.

W sobotę zaś, o godz. 20, na FabryScenie zagrają Searching For Calm, Perspecto i Wolfgang In A Truck. Bilety kosztują 10 zł.

Wieczór powinien być dużą atrakcją dla miłośników muzyki alternatywnej. Jako gospodarz wystąpi łódzki zespół Wolfgang In A Truck. Perspecto proponuje bardzo melodyjny, czasem wręcz melancholijny śpiew, osadzony w skomplikowanych, ale niepozbawionych melodii aranżacjach gitarowych, połączonych z nietuzinkowymi bitami perkusyjnymi. A Searching For Calm to zespół, który od początku swojej działalności porusza się na granicy scen hard core i alternatywnej. Ich muzyka, ciężka do ubrania w ramy, łączy w sobie dynamikę i agresję muzyki hard core i wszystko to, co najlepsze ze scen indie i alternatywnej. Wokalista obdarzony nietuzinkową barwą głosu, przywodzi na myśl wczesne nagrania The Police, a muzyka ociera się o math core w stylu Dillinger Escape Plan. Kolejna fabryka w Łodzi produkuje sztukę!

Autor: Dariusz Pawłowski
Źródło: http://www.polskatimes.pl/dzienniklodzki/kultura/96254,fabryka-wyprodukuje-sztuke,id,t.html

No comments yet

Leave a Reply