Továrna Ramischa

zaproszenieTovárna Ramischa to spojrzenie na historię Łodzi z perspektywy fabryki na rogu ulic Roosvelta i Piotrkowskiej. Miejsce nazywane przez współczesnych łodzian China Town to dawne zakłady rodziny czeskiego emigranta Antoniego Ramischa. Przybywając do Łodzi w latach trzydziestych XIX wieku, miał on jedynie kilka ręcznych krosien, które stały się zalążkiem tkackiego warsztatu. W połowie XIX wieku majątek rzemieślnika wciąż się rozrastał. Wnuk Antoniego, Franz, miał już dostatecznie dużo kapitału, aby wybudować fabrykę, w której dziś mieści się Galeria fabrySTREFY.

Wystawa Továrna Ramischa jest próbą zmierzenia się z tożsamością miejsca i szansą na przypomnienie mieszkańcom Łodzi losów fabrykanckiej rodziny. Wystawa opowiada historię miejsca od dynamicznego rozwoju zakładów w XIX wieku, poprzez stagnację w dwudziestoleciu międzywojennym, aż do przyjęcia roli centrum taniej kuchni azjatyckiej w latach dziewięćdziesiątych.

Przyszłość niesie kolejne zmiany, wobec których pytania o tożsamość i historię fabryki Franza Ramicha stają się szczególnie ważne. Na wystawie zostaną zaprezentowane plany rewitalizacji obiektu i projekt nowego budynku, który powstanie na działce przy ulicy Piotrkowskiej.

Wystawa jest pierwszym krokiem stowarzyszenia Fabrykancka w kierunku animowania dyskusji o rozwoju Łodzi przebiegającym z poszanowaniem jej tradycji. Továrna Ramischa to również wystawa inaugurująca działalność Galerii fabrySTREFY – nowej przestrzeni dla kultury i inicjatyw artystycznych.

Honorowy patronat: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

WERNISAŻ 20 marca 2009 godz. 19:00

No comments yet

Leave a Reply