Wystawa „Továrna Ramischa” na mmlodz.pl

W miniony piątek o godzinie 19, w Galerii FabrySFERY przy ul. Piotrkowskiej 138/140 rozpoczął się wernisaż wystawy „Továrna Ramischa”.
Powierzchnię ekspozycyjną wypełniają fotografie, instalacje multimedialne oraz odrębne obiekty. Wszystko to tworzy spójną całość i wprowadza wyjątkowy klimat.

Zwiedzając wystawę możemy przenieść się w czasie i przeżyć swoistą podróż począwszy od rozwoju zakładów Ramischa w XIX w., przez stagnację w dwudziestoleciu międzywojennym, aż po współczesność, czyli zaplecze łódzkiego „China Town”.

Większość prac ukazuje zmiany zarówno samego budynku fabryki, jej wnętrz i charakteru, jak i otoczenia. W pomieszczeniach galerii można zapoznać się również z projektem i wizualizacjami planowanej rewitalizacji obiektu.

Czeski emigrant Antoni Ramisch przybył do Łodzi w latach 30. XIX wieku. Miał wówczas jedynie kilka ręcznych krosien, które stały się zalążkiem tkackiego zakładu. Wnuk Antoniego, Franz, miał już dostatecznie dużo kapitału, aby wybudować fabrykę, w której dziś mieści się Galeria FabrySTREFY.

Wystawa jest czynna od piątku do niedzieli (17.00-20.00) do 10 kwietnia br.
źródło: http://www.mmlodz.pl/4066/2009/3/21/wystawa-tovarna-ramischa?category=interwencje

No comments yet

Leave a Reply