Sebastian Riemer – wystawa w FabrySTREFIE

Spontaniczna fotografia nie może być sztuką – z takiego założenia wychodzi Sebastian Riemer, niemiecki fotograf, którego wystawę będzie można oglądać w Galerii FabrySTREFA.

Sebastian Riemer traktuje fotografię jako sztukę tylko wtedy, gdy jest ona efektem precyzyjnie obmyślonej koncepcji. Inspiruje go twórczość pary wybitnych fotografów działających w Dusseldorfie, Bernda i Hilli Becherów. Ceni w ich pracach „mocny” koncept i znakomite umiejętności warsztatowe. Sam również poszukuje swojego pomysłu na sztukę. Prowadzi wielopoziomową grę z widzem. W zdjęciach portretowych zwykle unika bezpośredniej konfrontacji człowieka z obiektywem aparatu. Fotografując swojego modela przez szybę lub siatkę i powiększając wybrany fragment, uzyskuje intrygujący efekt zatarcia indywidualnych cech portretowanego. Tworzy w ten sposób złożone relacje miedzy abstrakcją i przedmiotowością. Jego prace charakteryzuje surowa estetyka, obca odbiorcy przyzwyczajonemu do specyfiki fotografii komercyjnej.

Artystę interesuje zagadnienie „mikrodokumentacji”, czyli zapisu drobnych zmian, które pojawiają się wraz z upływem czasu, nadając indywidualny charakter przedmiotom pierwotnie niemal identycznym. Za przykład może posłużyć cykl „Buchstücke”, przedstawiający kolekcję jednakowych okładek książek. Prace z daleka wyglądają na jednolite płaszczyzny. Z bliższej odległości robią wrażenie abstrakcyjnych grafik wykonanych w technice sitodruku. Dopiero drobne rysy, pęknięcia i przebarwienia ujawniają, że jest to fotograficzna rejestracja konkretnych przedmiotów.

Sebastian Riemer urodził się w 1982 roku w Oberhausen w Niemczech. W 2002 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Jego nauczycielami m.in. byli Thomas Ruff, Benjamin Katz i Albrecht Fuchs. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Hamburgu, Zurychu, Pradze i Koloni. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne w Dusseldorfie oraz w Krakowie. Uzyskał nagrody: Förderpreis Deutscher Jugendfotopreis 2004 i Lovells Kunstförderpreis 2008.

OTWARCIE

08.05.09 godzina 19:00

No comments yet

Leave a Reply