„Borek – rzeźby” na reymont.pl

RZEŹBA JAROSŁAWA BORKA

Wystawa zeszłorocznego absolwenta łódzkiej ASP, który został asystentem w macierzystej uczelni. Swoje rzeźby tworzy, wykorzystując naturalne cechy drewna. Struktura, masa i faktura drewna stanowią dla Jarosława Borka materiał wymagający jedynie niewielkich, pozwalających zachować pierwotną surowość ingerencji. Bardzo ciekawe są wieszane na ścianie płaskorzeźby, w których kora, żywica i odsłonięte surowe drzewo tworzą kojarzącą się z tkaniną kompozycję.
Seria obiektów pod tytułem „Matryce” bada relacje między rytmem, symetrycznymi i asymetrycznymi podziałami, także między obiektem i otaczającą go przestrzenią (podkreśla to ciekawa aranżacja wystawy w sprzyjającej rzeźbie przesrzeni ekspozycyjnej). Wycinane piłą łańcuchową formy przypominają nieco prace znanej w Łodzi rzeźbiarki Krystyny Jałkiewicz, ale mamy tu do czynienia z indywidualną w charakterze twórczością.
Intrygujące są również realizacje plenerowe. Na wystawie widzimy zdjęcie dokumentujące dokonania artysty z sympozjum rzeźbiarskiego „Skrzyżowania” – Piotrków 2008.

Jarosław Borek urodził się w 1983 roku w Łodzi. W 2008 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Po uzyskaniu dyplomu został asystentem w pracowni ad. Janusz Czumaczenki na wydziale Grafiki i Malarstwa. W tym samym roku wziął udział w wystawie pedagogów ASP w Galerii Parter. Wystawa w Galerii FabrySTREFA to jak do tej pory największy przegląd jego prac rzeźbiarskich.

No comments yet

Leave a Reply