Fashion week: Paulina Plizga w FabrySTREFIE

We wtorek miały miejsce trzy pokazy w ramach Diffusion OFF Zone, który towarzyszy tygodniowi mody w Łodzi FashionPhilosophy Fashion Week Poland 2009. Jednym z nich był pokaz Pauliny Plizgi.
Odbył się on o godzinie 14:30 w FabrySTREFIE i zgromadził grono składające się z projektantów, mediów oraz innych zainteresowanych łódzkim Fashion Weekiem.

DIFFUSION to strefa off FashionPhilosophy, na którą składają się przede wszystkim pokazy mody prezentujące projekty alternatywne, wystawy z pogranicza mody i sztuki, offowe showroomy oraz działania w przestrzeni miejskiej i eventy muzyczne. Temat przewodni wszystkich prezentacji to „przenikanie/rozproszenie – diffusion”.

To przenikanie było bardzo widoczne w pokazie Pauliny Plizgi. Atmosfera była niezwykła – artystka wykańczała kreacje na naszych oczach, tuż przed wyjściem modelek na wybieg. U wylotu sceny, pomiędzy rozwartymi kotarami stał stolik, na którym znajdowały się materiały potrzebne Paulinie do ostatnich poprawek: farby, materiały, taśma, pędzle, wałki itd. I tak, zanim modelka zaprezentowała kreację, najpierw widzieliśmy jak powstają na niej ostatnie linie oraz detale – to było dynamiczne, a sztuka przenikała przez modę i na odwrót. Sama prezentacja stroju była raczej statyczna – modelki poruszały się wolno, zastygając nieruchomo w kilku miejscach. To umożliwiło przyjrzenie się szczegółom.

Paulina, jak chyba każdy projektant, lubi eksperymentować. Wtorkowa prezentacja miała charakter happeningu, podobnego do tego, jaki zaprezentowała w 2005 roku w Japonii, kiedy to publiczność mogła śledzić na żywo jej proces twórczy.

Plizga niewątpliwie ma swój styl. Na łódzkim pokazie zobaczyliśmy stroje wykonane w lubianej przez nią technice patchworku, w czym również możemy dopatrzeć się motywu przewodniego, czyli przenikania. Wszystkie z zaprezentowanych kreacji to sukienki.

Autor: Emilia Białecka
Źródło: http://www.mmlodz.pl/5063/2009/6/3/fashion-week-paulina-plizga-w-fabrystrefie?category=news

No comments yet

Leave a Reply