BLETER w FabrySTREFIE

Zapraszamy na wyjątkową adaptację dramatu scenicznego ,,BLETER” (Kartki), powstałego w oparciu o teksty warszawskiej grupy artystycznej CHALIASTRE (Hałastra). Spektakl jest kompilacją utworów powstałych w latach 20. XX wieku, stanowiących antycypację nadchodzącej tragedii narodu żydowskiego.

Spektakl zostanie wystawiony w języku jidysz, który do 1945 roku był używany przez ponad trzydzieści procent mieszkańców Łodzi. Ponieważ mówiąc innym językiem, inaczej postrzegamy świat, użycie jidisz w spektaklu nie tworzy bariery, lecz pozwala zmniejszyć dystans między duchem pierwotnego brzmienia wypowiedzi a współczesną realizacją.

Lata 20. widziane oczami twórców spektaklu to świat anarchistycznych band, hałastr i federacji, awangardowych ugrupowań artystycznych i komunistycznych radykałów. W tym świecie – między potęgą żydowskiej tradycji a wyzwaniami współczesności, w poczuciu obcości i w cieniu przeczuwanej zagłady – dorasta młode żydowskie pokolenie, którego dorosłość przypadnie na lata Holocaustu. W wypełniających spektakl głosach tych młodych ludzi można usłyszeć zarówno bunt i niezgodę, jak i rezygnację. Ich słowa, zapisane we własnym języku, są trwałą pozostałością po brutalnie zburzonym świecie polskich Żydów.

Przedstawienie zorganizowane zostało z dwóch komplementarnych elementów: filmu (będącego sfabularyzowaną wariacją na temat treści zawartych w tekście) oraz inscenizacji teatralnej. Zamysł formalny sztuki realizuje awangardową ideę integracji słowa i obrazu, bliską przedstawicielom grupy Hałastra.

Na potrzeby przedstawienia została też specjalnie skomponowana muzyka. W czasie niedzielnego spektaklu w fabrySTREFIE wykona ją Rittus z zespołem. Wyjątkowy charakter przedstawienia podkreśli historyczne miejsce – Fabryka Ramischa, która jest architektoniczną spuścizną po epoce, o której opowiada sztuka.

Reżyseria: Marek Strąkowski

OBSADA: Piotr Augustyniak, Barbara Gortat, Agnieszka Nawrocka, Joanna Okupska, Jowita Popow

MUZYKA: Rittus z zespołem

————————————————
ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Teatralno-Filmowe Eikon oraz Stowarzyszenie Fabrykancka

DATA SPEKTAKLU: 11.04.2010 (niedziela) godzina 19.00

MIEJSCE: FabrySTREFA
Fabryka F. Ramicha, Piotrkowska 138/140 – wejście od Piotrkowskiej przez ,,Chinatown” lub od Roosevelta 10.

WSTĘP: Bilety w cenie 10 zł – dostępne na dwie godziny przed spektaklem.

No comments yet

Leave a Reply