“Zakłady na Życie” (Plant Life)

Stowarzyszenie Fabrykancka gorąco poleca projekt artystyczny Jamesa Becketta. „Zakłady na Życie” to przedstawienie i instalacja zgłębiająca specyfikę polskiego przemysłu lat 70. i 80. XX wieku.

„Plant Life” to w języku angielskim, gra słów budząca skojarzenia zarówno z procesem fotosyntezy jak również z „organizmem” takim, jak wielka fabryka czy elektrownia. W tym sensie „Zakłady na Życie” są próba spojrzenia na funkcjonowanie przemysłu w Polsce z perspektywy antropologicznej.

Budując scenografię z pozostałości znalezionych w ruinach i likwidowanych zakładach na terenie Polski, inspirując się dzisiejszy funkcjonowaniem firm w Polsce oraz tym, co już trafiło do muzeów, artysta próbuje dokonać rewizji minionych czasów świetności zakładów oraz systemu w którym funkcjonowały. James Beckett prowadził swoje poszukiwania w kilku miejscach w Polsce w tym także w Łodzi, gdzie korzystał z pomocy stowarzyszenia Fabrykancka.

Doświadczenia te pozwoliły artyście na poznanie samego procesu produkcji jak i pojedynczego produktu. Namacalny charakter tego doświadczenia pozwala nawiązać kontakt z historia za pośrednictwem znalezionego obiektu.

Miejsce: Holandia, Utrecht, Thatre Huis aan de Werf:

concept, schrijver en regie: James Beckett
acteurs/performers: Zbigniew Maciak, Maja Magdalena Jawor, Dorothea Nikiporczyk
dramaturgie: Koen Nutters, Renee Copraij
decorontwerp: James Beckett, Lucas Steenhuis en Erik Jansen
kostuumontwerp: Janneke Raaphorst
lichtontwerp: Minna Tiikkainen
geluidsontwerp: Slobodan Bajic
techniek: Roeland van den Beemd en Slobodan Bajic
productieleider: Coosje Idhuna Kuipers
producent: Huis a/d Werf
coproducent: Wilfried Lenz, Rotterdam
met steun van: Fonds BKVB

Więcej na: http://www.festivalaandewerf.nl/detail.php?id=169No comments yet

Leave a Reply