„Księga fabryk Łodzi”

„Księga fabryk Łodzi” to niesamowite kompendium wiedzy i przewodnik po łódzkich fabrykach, skrupulatnie opisanych i udokumentowanych zdjęciami z przeszłości oraz teraźniejszości. Przemysłowa Łódź nie została dotąd pokazana tak dokładnie i na tak dużą skalę.

Na fotografiach zaznaczono tereny, na których znajdują się lub znajdowały się przedstawione fabryki. Uzupelnienie stanowią stare zdjęcia i dawne winiety przedsiębiorstw, pochodzące w znacznej mierze z Archiwum łódzkiego. Zestawienie zdjęć współczesnych z archiwalnymi daje możliwość zauważenia zmian, jakie zaszły w Łodzi. Ilustracje opatrzone zostały krótkim rysem historycznym, podającym jej powstanie, kolejnych właścicieli, rodzaj prowadzonej wytwórczości oraz pełnionych obecnie funkcji. Informacje zebrane zostały w trakcie kwerendy przede wszystkim w aktach pofabrycznych, dawnej administracji rosyjskiej oraz aktach notarialnych i hipotecznych przechowywanych w APŁ. W sumie opisanych zostało ok. 200 istniejących i rozebranych już fabryk.  Książkę uzupełnia indeks osób, firm i zakładów.

One Response to “„Księga fabryk Łodzi””

  1. Kethiri 17-10-2015 at 16:25 #

    Świetna notka, myślę, że każdy kto chciałby zrobić sobie tatuaż powinien ją prtzzcyeać Tatuaż piękny, przemyślany Ja jednak nie odważyłabym zrobić sobie nawet minidziarki.

Leave a Reply