Łódź, Przewodnik Fu:turystyczny


Przewodnik to zbiór najbardziej łódzkich zjawisk: pojawiają się żeliwne krasnale i Pomarańczowa Alternatywa, Konstrukcja w Procesie i film, który Józef Robakowski kręcił ze swojego okna na łódzkim Manhattanie przez ponad 20 lat.

Jest też performer Cezary Bodzianowski na dachu Kaskady, neonowa Gąska Balbinka świecąca na ul. Więckowskiego, Kochankowie z Ulicy Kamiennej i Miś Uszatek, a także ludzie, którzy pofabryczne przestrzenie zmieniają w przestrzenie artystyczne. Wydawnictwo jest przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o muralach, poznać najciekawsze miejsca Bałut i Księżego Młyna, albo podążyć śladami włókniarek.

Teksty o awangardzie artystycznej, architekturze poprzemysłowej i tej modernistycznej, legendzie Łodzi Filmowej i sztuce pojawiającej się w przestrzeni miejskiej pozwalają zrozumieć Łódź, a szczególna uwaga została poświęcona zjawiskom, które być może ukształtują jej przyszłość. Właśnie ze względu na te punkty przecięcia między „wczoraj”, „dziś” i „jutro” przewodnik zamiast stać się po prostu „turystycznym”, jest „fu/turystyczny”. Przewodnik wymyśliła  Marta Skłodowska wykonały go Zakłady Przetwórstwa Graficznego i Internetowego „Fajne Chłopaki”.

Przewodnik  będzie można znaleźć w różnych punktach na turystycznej mapie Łodzi.

Wersji elektronicznej dostępny jest pod tym adresem .

No comments yet

Leave a Reply