Phill Niblock i Marek Chołoniewski w fabrySTREFIE


W maju w fabrySTREFIE będziemy gościć dwóch wybitnych kompozytorów: amerykańskiego artystę Philla Niblocka oraz urodzonego w Krakowie Marka Chołoniewskiego. Występ ten stanowi dla łódzkiej publiczności okazję do skonfrontowania ze sobą twórczości obu muzyków, a jednocześnie będzie nowym doświadczeniem dla studentów Akademii Muzycznej, którzy wezmą udział w przygotowaniu koncertu.

Marek Chołoniewski (urodzony w 1953 roku w Krakowie) pisze muzykę instrumentalną i elektroakustyczną dla radia, filmu i telewizji. Jest autorem projektów audiowizualnych, przestrzennych i internetowych. Tworzy eksperymentalne instalacje dźwiękowe i wideo. Używa w nich systemów komputerowych, które reagując na zmiany w otoczeniu (oświetlenie, impulsy akustyczne) tworzą złożone struktury dźwiękowe, które będziemy mogli usłyszeć w czasie występu.

Phill Niblock (urodzony w 1933 roku w Anderson, Indiana) to wszechstronny artysta, działający między innymi na polu muzyki, fotografii i filmu. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli minimalizmu, we współczesnej muzyce. Niblock posługuje się nagranymi, długimi i intensywnymi dźwiękami, które montuje na potrzeby swoich aranżacji. Jego muzyka tworzy gęstą strukturę dźwięków, która w czasie występów ogrania całą przestrzeń. W czasie swoich występów artysta wyświetla też projekcje wideo. W FabrySTREFIE zostanie pokazany film z cyklu „Movement of People Working”, na których Niblock zarejestrował ruchy pracujących ludzi w różnych krajach na całym świecie.

Chołoniewskiego i Niblocka łączy niezwykłe zaangażowanie w organizację przeróżnych muzycznych przedsięwzięć oraz w działalność edukacyjną. Phill Niblock od 1985 roku jest dyrektorem Experimental Intermedia Foundation w Nowym Jorku, a także kuratorem w EI’s XI Records label. Marek Chołoniewski jest pomysłodawcą krakowskiego festiwalu Audio-Art, którego część prezentowana jest również w Łodzi (Audio-Art on Tour w Galerii Manhattan), oraz współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart, które gromadziły przez szereg lat młodzież kompozytorską z całej Europy Środkowej.

Obaj artyści przyjadą do Łodzi na zaproszenie Akademii Muzycznej, a ich występ będzie zwieńczeniem trzydniowych warsztatów dla studentów Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej.

Program:

Marek Chołoniewski

http://www.studiomch.art.pl/

GlobalMix (1998)

Internetowa kompozycja zbiorowa.

dark&light/face (2000)

Interaktywny projekt audiowizualny.

iPhonic (2008)

Pasage (2001)

Oktet instrumentalny i interaktywny system komputerowy.

Phill Niblock

http://www.phillniblock.com/

Hurdy Hurry (15:21, 1999)

Jim O’Rourke, lira korbowa, gotowe sample

Poure (23:00, 2008)

Arne Deforce, wiolonczela, gotowe sample

Zrost (23:30, 2004)

Martin Zrost, saksofon sopranowy, gotowe sample

Sethwork (21:48, 2003)

Seth Josel, gitara akustyczna z wykorzystaniem smyczka elektronicznego (EBow), gotowe sample

WSTĘP WOLNY

Zapraszają: Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi i Stowarzyszenie Fabrykancka.

No comments yet

Leave a Reply