Kosmopolitania 01 – wykład Przemysława Strożka + koncert Wiktora Skoka

Pierwsze spotkanie rozpocznie się od wykładu poświęconego Afro Mechano Futuryzmowi. Poprowadzi go doktor IS PAN Przemysław Strożek, autor rozlicznych esejów i konferencji poświęconych futuryzmowi włoskiemu i polskiej awangardzie. Po wykładzie zapraszamy na koncert WIKTORA SKOKA praktyka i teoretyka muzyki industrialnej, twórcę JUDE i aktywnego didżeja. Będzie też okazja towarzyszyć narodzinom grupy „11” której debiut w elektryczno-wokalnych improwizacjach będzie dedykowany duchowi maszyny.

KOSMOPOLITANIA to nazwa projektu, na który składać się będą cykliczne wykłady, koncerty i wystawy. Planowana jest też publikacja rocznika  na koniec każdego sezonu. Pragnieniem konstytuującym powstanie Kosmopolitanii jest idea wymiany myśli i energii, próba umożliwienia kontaktu z mniej popularnymi prądami sztuki, zaczynając od futuryzmu i suprematyzmu a kończąc na odnalezieniu odpowiedniego przejścia do nieskończoności. Temu będą pomagać spotkania i dyskusje z naukowcami, artystami, pożądanym skutkiem ubocznym może się też stać konsolidacja ruchu oporu przeciw dyktaturze Cezara Zero. Autorem projektu jest Marcin 11 Pryt.

11 stycznia 2011 · 19:00 – 22:00

Lokalizacja: FABRYSTREFA Łódź, Piotrkowska 138/140 Fabrystrefa godzina 19:00 WSTĘP WOLNY

Zapraszają: Stowarzyszenie Fabrykancka i Stowarzyszenie Niezależnych Jednostek SNJ

Szczegóły spotkania:

WYKŁAD Przemysław Strożek

Afro-mechano Futuryzm:

„Jesteśmy prymitywistami nowej przeobrażonej rzeczywistości” pisał Umberto Boccioni w manifeście futurystycznego malarstwa w 1910 r. Określenie „prymitywiści” wskazywało na „pierwszych ludzi” (od włoskiego „primi”) nowej, zmechanizowanej epoki. W literaturze futurystycznej „pierwszy mechaniczny człowiek” narodził się w Afryce, a Marinetti dał mu imię Gazourmah. Wielokrotnie też powieści i dramaty fundatora futuryzmu rozgrywały się w afrykańskiej scenerii, wskazując na jedność Afryki i nowoczesności, czarnej rasy i ludzi maszyn, łączność afrykańskiej natury z futurystycznym światem. Wykład ten poświęcony będzie Afryce i czarnej rasie w obszarze futurystycznej ideologii Marinettiego. Będzie także opowieścią o nowym nurcie we współczesnej literaturze, sztuce i muzyce, który przyjął nazwę afrofuturyzmu (Sun Ra, DJ Spooky, Charles Nelson). Mimo, że źródła afrofuturyzmu nie tkwiły w myśli Marinettiego po dziś dzień kierunek ten czerpie inspiracje z włoskiego futuryzmu i europejskiej awangardy.

http://futurstro.blogspot.com/

KONCERT Wiktor Skok

Mieszka i pracuje w Łodzi. Absolwent filmoznawstwa w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego (2003) i studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (2006). Autor publikacji, recenzji i artykułów w oficjalnych periodykach, a także w niskonakładowych wydawnictwach pozaoficjalnego obiegu. Kurator projektów muzycznych i plastycznych. Promotor koncertów i wydarzeń sceny industrialnej. Nie rozdziela praktyki i teoretycznej refleksji. Łączy piśmiennictwo, aktywność kuratorską z twórczością. Redaktor i wydawca zinów: Zygoma (1988-1992) i Plus Ultra (od 1999).Od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych czynny uczestnik sceny punk/hardcore. Od 1989 roku organizator cyklu koncertów Wunder Wave. Założyciel i wokalista grupy Jude (od 1993). Didżej aktywny na undergroundowej scenie electro industrial. Całkowicie poświęcony wszelkim odmianom ekstremalnej muzyki mechanicznej. Autor grafik, plakatów, ulotek, logotypów, krótkich form wideo, itd. Swoje realizacje plastyczne łączy zazwyczaj z muzyką/hałasem. Penetruje elementy najnowszej historii i artystyczny wyraz systemów totalitarnych XX wieku. Poruszając się w szeroko postrzeganym obszarze kultury industrialnej, zdecydowanie usuwa dystans między sztuką a ideologią i propagandą.

http://www.myspace.com/wiktorskok

„11”

[ ex -Paweł Cieślak i ex-Marcin 11 Pryt]

11 to duet eletroniczno-wokalny. Założyli go Paweł Cieślak ( producent Hasellhoff Studio i muzyk, uczestnik niezliczonych projektów m.in 19 Wiosen, Tryp, Fonovel ) oraz Marcin 11 Pryt ( 19 Wiosen, Tryp). To będzie debiut sceniczny. Eksperyment ma na celu poszukiwanie ducha maszyny, inspiracją są manifesty muzyczne pierwszych futurystów plus rzeczywistość końca lat zerowych XXI wieku.

One Response to “Kosmopolitania 01 – wykład Przemysława Strożka + koncert Wiktora Skoka”

    Error thrown

    Call to undefined function ereg()