INTYMNE PRZEWARTOŚCIOWANIA

malarstwo/grafika/rzeźba

Agnieszka Borkowska
Iza Cieszko
Iwona Demko

[issuu layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fcolor%2Flayout.xml backgroundcolor=FFFFFF showflipbtn=true documentid=110127134113-74fca44872394c14916401e70328584a docname=intymne_przewartosciowania username=fabrykancka loadinginfotext=Intymne%20Przewarto%C5%9Bciowania! showhtmllink=true tag=wystawa width=560 height=450 unit=px]

„Intymne przewartościowania” to wspólna wystawa Agnieszki Borkowskiej, Izy Cieszko i Iwony Demko – artystek, które poprzez swoją sztukę dotykają kwestii relacji międzyludzkich i tożsamości kobiety we współczesnym świecie. Przekazując swoje odczucia i przemyślenia, nie posługują się językiem agresywnej agitacji czy publicystyki. Przekładają na język sztuk wizualnych osobiste refleksje i wątpliwości. Sygnalizują problemy moralne, społeczne i psychologiczne. Nie dostarczając odbiorcy jednoznacznych odpowiedzi, skłaniają do postawienia pytania: w jakim stopniu nasze życie jest zdeterminowane przez cielesność, kulturę, politykę?

Iwona Demko zastanawia się nad oddziaływaniem wizerunku Boga – mężczyzny. Charakterystyczną dla religii monoteistycznych sakralizację męskiej potęgi i mądrości przeciwstawia pierwotnemu kultowi kobiety. Sięgając po antropologiczne badania dotyczące prehistorii i średniowiecza, odwołuje się do ikonografii i podań dotyczących aktu „Ana-suromai” – rytualnego obnażenia żeńskich narządów płciowych. Demko powołuje się na interpretację tego motywu jako symbolu szczęścia, zdrowia i pozytywnych zmian w życiu zarówno mężczyzn jak i kobiet. Tworzy przeciwwagę dla dominującego we współczesnej kulturze postrzegania sromu wyłącznie w kontekście erotyki i reprodukcji, jednocześnie stawiając pytanie: dlaczego Bóg ma płeć?

W twórczości Izy Cieszko statystyczne dane przybierają artystyczne formy. Artystka „tłumaczy” liczby na obrazy. Prezentowana na wystawie praca „Statystyka – Urodzeni, Utopia, Wybrane” porusza temat zapłodnienia metodą in vitro. „Pewnie macie wyrobione zdanie na temat in vitro. Ja mam tylko mnóstwo pytań, wizji rodem z science fiction i niepewność” – komentuje Cieszko.

Agnieszka Borkowska w swoim malarstwie dotyka problemów relacji międzyludzkich, cielesności oraz identyfikacji siebie jako jednostki. Postacie z jej obrazów przepełnione są sprzecznymi, ścierającymi się emocjami: od samozachwytu po lęk. Czasami występują w towarzystwie swojego alter-ego. Nie mamy jednak pewności, która postać jest tą autentyczną – a może tej autentycznej nie ma?

———————————————————————–

Agieszka Borkowska – (1978) ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. W zeszłym roku jej prace prezentowane były na International Contemporary Art Exhibition „Focus Europa” w Kulumbach. Od 2008 roku współpracuje z galerią Sandhofer w Insbruku.
Iza Cieszko – (1979) w 2003 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 2003-2007 była asystentką w pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych prof. Marka Wagnera. Artystka brała udział w wystawach grupy HUMAN-EX i jest współzałożycielką Stowarzyszenia Artystycznego PLESSART. Zajmuje się również projektowaniem scenografii.

Iwona Demko – (1974) ukończyła studia na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, w 2000 roku otrzymała stypendium w Ecole des Beaux-Arts et des Arts Appliques w Tuluzie, od 2008 roku pracuje jako asystentka na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W zeszłym roku jej prace były prezentowane m.in. na „INspiracjach” w Szczecinie i na wystawie „Artystki Artystom” w CSW Łaźnia w Gdańsku.

Wernisaż: 04.02 2011 godzina 18.00
Wystawa otwarta: czwartek-sobota 17.00-19.00 do 20.02.2011

Galeria FabrySTREFA (FabrSTREFA)
Piotrkowska 138/140 – ŁÓDŹ (w fabryce F. Ramischa i przyszłej inwestycji Piotrkowska Center) wejście od ul. Roosevelta 10.

No comments yet

Leave a Reply