Ku Kosmopolitanii: muzyka, filozofia, polityka

11 stycznia w FabrySTREFIE pierwsza odsłona „Kosmopolitanii” – cyklu wykładów, dyskusji, koncertów i projekcji filmowych poświęconych kosmopolityzmowi i futuryzmowi

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Marcin Pryt, poeta, rysownik, wokalista zespołów 19 Wiosen i Tryp: – Chcę, by w Łodzi powstała nowa przestrzeń do wymiany idei i poglądów. Zależy mi na tym, by zwłaszcza młodzi ludzie dowiedzieli się o teoriach i prądach intelektualnych, które są dziś mniej popularne, a są bardziej wartościowe od tych, które panują i które się nam wmawia.

Pierwsze spotkanie otworzy wykład Przemysława Strożka, doktoranta Instytutu Sztuki PAN, członka redakcji „Obiegu”, badacza włoskiego i polskiego futuryzmu. Strożek opowie o afro-mechano futuryzmie, czyli z jednej strony afrykańskich fascynacjach Filippo Tommaso Marinettiego, autora „Manifestu futurystycznego”, a z drugiej – przejawach futuryzmu w sztuce artystów afrykańskich i afroamerykańskich (np. Sun Ra czy DJ Spooky’ego).

Potem czekają nas dwa wydarzenia muzyczne: koncert Wiktora Skoka, animatora łódzkiej sceny niezależnej, lidera zespołu Jude, propagatora muzyki industrialnej i noise’owej, oraz premierowy występ duetu 11. W jego skład wchodzą Marcin Pryt oraz Paweł Cieślak (także członek 19 Wiosen i Trypa) grający na rozmaitych, często wiekowych, instrumentach analogowych.

– Teksty wiążą się z tematami poruszanymi w ramach „Kosmopolitanii”. W planach mamy nagranie płyty „Cosmopolitan Opera” – zapowiada Pryt.

Spotkania będą organizowane 11. dnia każdego miesiąca. W lutym prof. Maciej Chmieliński z UŁ zainauguruje serię wykładów o kosmopolityzmie, zagrają zespoły Tryp i Street City Nomads. W marcu przyjedzie Rafał Kochan, autor „Encyklopedii muzyki industrialnej”.

Jeśli pomysł wypali, za rok ukaże się rocznik podsumowujący pierwszy sezon „Kosmopolitanii”.

Wtorek (11 stycznia). FabrySTREFA, ul. Piotrkowska 138/140. Początek o godz. 19 oraz na stronie www.kosmopolitania.blogspot.com

Autor: Jędrzej Słodkowski
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

One Response to “Ku Kosmopolitanii: muzyka, filozofia, polityka”

  1. Joline 17-10-2015 at 16:19 #

    Kolejny swietny tekst, chyba mnie nawet tohrce przekonalas do zrozumienia dziarajacych sie ludzi.Nigdy mi to nie wadzilo ale jakos ciezko mi bylo wyobrazic po co samemu sobie sprawiac taki bol ale w sumie depilator tez sprawia bol a jednak po niego siegasz. To co tam, mozna sobie wlnac i wazke a to przynajmniej jednorazowe a usuwac nie bedziesz musiala bo to przynajmniej nie jest wyznaniem milosci Majdanowi

Leave a Reply