Kosmopolitania w nowym roku

Stowarzyszenie Fabrykancka zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu KOSMOPOLITANIA. Tym razem odbędzie się (po sąsiedzku) w klubie DOM (Piotrkowska 138/140). FabrySTREFA zbliża się wielkimi krokami do zakończenia swojej trwającej  trzy lata działalności. Mamy nadzieję, że DOM na dłużej udzieli azylu KOSMOPOLITANI. Z tej okazji Stowarzyszenie Fabrykancka dziękuje za współpracę wszystkim wykładowcom i artystom biorącym udział w wydarzeniu, wspaniałej publiczności oraz organizatorowi i pomysłodawcy cyklu – Marcinowi Prytowi. Życzymy kolejnych udanych edycji!

KOSMOPOLITANIA 8-E SPOTKANIE
REALNY KOSMOPOLITYZM
KOSMOPOLITYZM W RZECZYWISTOŚCI
/INDUSTRIALNA MUTACJA

– MACIEJ CHMIELIŃSKI
Pytanie o miejsce państwa i narodu, zjednoczonych w pojęciu „państwa narodowego” w nowym, zróżnicowanym świecie, staje się coraz bardziej palące nie tylko w tych państwach, w których proces różnicowania jest znacznie zaawansowany, ale również w tych, w których proces ten dopiero się rozpoczyna. Tak właśnie jest z państwami Europy wschodniej, które stosunkowo niedawno wyszły zza żelaznej kurtyny i zaczęły uczestniczyć w procesach globalizacyjnych. Wcześniejsza izolacja tych państw przyczyniła się do tego, że ich społeczeństwa narodowe są wciąż jeszcze kulturowo i etnicznie bardziej homogeniczne, niż jakiekolwiek społeczeństwo Europy Zachodniej. Nie dziwi więc, że świadomość potencjalnej kulturowej integracji i wieloetnicznej, wielorasowej przyszłości, właśnie na wschodzie Europy wywołuje największe emocje.

Maciej Chmieliński ( ur. 1971 ) Profesor UŁ. Główny obszar zainteresowań to doktryny polityczne i prawne XX i XIX wieku. W zakresie myśli politycznej specjalizuje się w myśli niemieckiej oraz klasycznym liberalizmie, libertarianizmie i indywidualistycznym anarchizmie. W zakresie myśli prawnej, w filozofii kary i penologii. Autor trzech książek, „Atomizm a indywidualizm. Rozważania nad myślą polityczną i prawną Wilhelma von Humboldta” (2004), Historia myśli politycznej (Łódź 2005) i „Max Stirner. Jednostka, społeczeństwo, państwo” (2006), oraz licznych artykułów. W Kosmopolitanii prowadzi cykl wykładów o kosmopolityzmie.

– MAGDALENA MOTYL SKONIECZKO/
KUBA SKONIECZKO
Fabryki, ulice, podwórka – migawki z podróży po przemysłowej spuściźnie Łodzi i nie tylko. Te 40 minut to kronika miasta odchodzącego; impresje z miejsc które już w takiej postaci nie istnieją – zdemolowanych przez buldożery bądź zaadaptowanych na inne cele. Komplementarnie set (anty)muzyki okołoindustrialnej – maszynowe serie, militarne marsze, hałaśliwe pętle i buczące drone’y.

Opuszczone fabryki interesują nie tylko złomiarzy. Magdalena Motyl-skonieczko i Kuba Skonieczko z aparatami w dłoniach eksplorowali zamknięte hale, zrujnowane ceglane budynki, obskurne podwórka łódzkich i podłódzkich fabryk. Fotograficzne trofea zaprezentują w czwartek (12 stycznia) podczas ósmej odsłony cyklu „Kosmopolitania” w klubie Dom. Podczas 40-minutowego pokazu Kuba Skonieczko miksować będzie muzykę industrialną

12-01-2012; CZWARTEK; GODZINA 20:00
WSTĘP WOLNY
DOM Piotrkowska 138/140, Łódź, Poland

No comments yet

Leave a Reply