Historia

Stowarzyszenie Fabrykancka to powołana w 2007 roku, niezależna organizacja skupiająca młodych i twórczych entuzjastów miasta Łodzi. Pierwszym dużym projektem Fabrykanckiej było przygotowanie internetowej platformy dla miłośników miasta – portalu fabrykancka.pl. Koncentrując się na trzech działach: Kultura, Urbanistyka i Historia, stworzyliśmy „żywe kompendium” wiedzy o mieście i jego mieszkańcach.

Fabrykancka jest szczególnie kojarzona z działaniami mającymi na celu ochronę zabytkowej i historycznej architektury miasta. Od momentu powstania staraliśmy się zwrócić uwagę na potrzebę ochrony architektonicznego dziedzictwa Łodzi w tym budownictwa postindustrialnego. Naszymi akcjami staramy się przekonywać, jak wielkim kapitałem jest fabryczne dziedzictwo Łodzi i jak istotne jest ono dla budowania tożsamości jej mieszkańców.

Wielkim wyzwaniem okazała się dla nas propozycja udostępnienia nam przestrzeni w należącej do Orange Property Group dawnej fabryce Ramischa, w obszarze pomiędzy ulicami Piotrkowską i Roosevelta. Od października 2008 roku do lutego 2012 Stowarzyszenie Fabrykancka w fabryce Ramischa prowadziło interdyscyplinarne miejsce dla inicjatyw artystycznych, kulturalnych i prospołecznych – FabrySTREFA.

Rok działalność zaowocował decyzją o udostępnieniu nam nowej przestrzeni w fabryce Ramischa w „spadku” po markecie „Biedronka”. FabrySTREFA budziła coraz lepiej rozpoznawalna i budzi duże zainteresowanie ze strony artystów, zespołów muzycznych i organizacji pozarządowych. Po trzech latach aktywności i zorganizowaniu ponad stu wydarzeń firma Orange Proprety Group nie przedłużyła umowy na dotychczasową przestrzeń FabrySTREFY. Z racji braku miejsca, które mogło zastąpić dotychczasowy lokal, Stowarzyszenie podjęło decyzję o likwidacji FabrySTREFY.

No comments yet

Leave a Reply